Půjčka se zástavou nemovitosti

Půjčky a ručení nemovitostí je kombinace, která se běžně využívá ve světě finančních domů ať už bankovních či nebankovních. Ručení nemovitostí představuje pro věřitele a poskytovatele půjčky nejvyšší formu jistoty pro případ problémů se splacením dluhu. Zároveň je v absolutní většině případů tohle ručení důvodem pro nižší úrokovou sazbu, což zvýhodňuje plátce dluhu. Jaké druhy takových půjček a za jakých podmínek tedy známe? 

Začněme bankovními. Půjčky, které využívají ručení nemovitostí jsou nejčastěji hypo půjčky. Nemovitosti zde slouží nejen jako jistota, ale častokrát je právě nemovitost, která je založena ve prospěch banky i předmětem úvěru z banky. Banky půjčují do 90% z aktuální tržní hodnoty nemovitosti. Pokud si někdo chce postavit dům, může nejprve ručit pozemkem a postupně jako dům staví, čerpá finance a může ručit i rozestavěným domem. 

Nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti

Nebankovní půjčky s takovým ručením jsou buď nebankovní hypotéky, nebo půjčky na vyšší částku s delší dobou splatnosti než běžné rychlé nebankovní úvěry. Ručení nemovitostí je zde zejména alternativou ke zkoumání a dokládání příjmu případně nahlížení do rejstříků. Stává se tedy, že si člověk půjčí jen desetinu z tržní hodnoty nemovitosti, kterou založil ve prospěch nebankovní společnosti, ale to proto, že nemohl doložit svůj oficiální plat. 

Horší situace nastává tehdy, když se dostanete do problémů se splácením půjčky, na kterou bylo použito ručení nemovitostí. Nebankovní společnosti to řeší občas radikálně, při bankách je postup jemnější. Nejprve se s vámi ještě zkusí dohodnout, pokud to nepůjde, máte možnost dobrovolné dražby. Najdete si tedy kupce na vaši založenou nemovitost, tu prodáte a z ceny zaplatíte to, co dlužíte bance. Ostatek peněz pak zbývá vám na vaše použití.

Rychlá půjčka oproti zástavě nemovitosti - až 70 % tržní hodnoty nemovitosti (závisí na lokalitě, typu a stavu). Smlouva se sepisuje u notáře a probíhá vklad do katastru nemovitostí po dobu trvání půjčky.